Foto

Písal sa rok 1992. Mal som takmer 22 rokov a teraz už ani neviem ako som sa ocitol s dobrým priateľom na „Hlohovskej ochutnávke vín“ v Dome záhradkárov na ulici M. R. Štefánika v Hlohovci. Chutnal som tam niekoľko vín, ale najviac mi utkvel v pamäti Rizling Vlašský krásnej zlatistej farby, intenzívnej arómy a fantastickej jemne nasládlej chuti. Skrátka, najlepšie víno aké som dovtedy pil. Po tých „zábavových neindetifikovateľných“ výberoch, s ktorými som sa bežne dovtedy stretával, to bol obrovský zážitok a teraz už viem, že i láska na celý život.
Začiatok 90-tych rokov bol, čo sa týka vinárstva a vinohradníctva (a nielen týchto odvetví), prelomový. Veľké štátne vinárske firmy sa transformovali a postupne sa z takmer výhradne kvantitatívneho sortimentu vín odčlenil aj kvalitatívny. Reštituenti sa začali uchádzať o vinohrady a ľudia s ambíciami podnikať vo vinárskom a vinohradníckom sektore už nemali zviazané ruky a mohli začať realizovať svoje sny o vysoko kvalitných slovenských vínach. Na trhu sa začali objavovať odrodové vína, ktoré dovtedy prezentovali zväčša záhradkári a malopestovatelia pre svoju spotrebu.
Tu niekde sa pre mňa začal „vínny“ maratón po rôznych predajniach potravín, keďže niečo také ako Vínotéky alebo iné špecializované predajne s vínom u nás na Slovensku zatiaľ neexistovali. Tento čas bol pre mnohých obdobím získavania skúseností a vzdelávania sa v obore, až napokon viacerí sa vypracovanli na dnešnú špičku slovenského vinárstva.
V roku 1998 som sa nadobro vrátil z Prievidze (kde som pracoval skoro 10 rokov) do rodného mesta Hlohovec. Vínotéka tu žiadna nebola a tých pár čo som navštevoval, mi boli, aj kvôli cestovaniu, trochu od ruky. Skoro všade, kde som sa pri degustačných potulkách dal s niekým do reči sa ma pýtali, prečo vo vinárskom kraji ako je Hlohovec nie je Vínotéka? A ja nato so smiechom: “Keď ju neotvorím ja, tak asi nikto!“ Vtedy som naozaj ani netušil, že sa táto moja (viac-menej humorom podfarbená) odpoveď môže stať aj realitou.
Okolo r. 2000 sa trh zaplavil obchodmi a „reťazcami“ zo všetkých kútov Sveta a ponuka vín začala byť tak neprehľadná, že nezostávalo nič iné ako začať navštevovať, práve začínajúce výstavy vín celoslovenského charakteru. Tam sa v bodových zápoleniach kryštalizovali Slovenské vinárske hviezdy a hlavne sa dali na jednom mieste ochutnať nespočetné odrodové vína i rozdielne štýly jednotlivých výrobcov. Tieto podujatia rád navštevujem až dodnes. Do pevného rozhodnutia, obohatiť Hlohovec o špecializovanú predajňu vína, som takýchto výstav absolvoval niekoľko desiatok.
Prišla Jar v roku 2004 a smutná rodinná udalosť ma prinútila prehodnotiť moje životné priority. Povýšiť koníček na povolanie alebo nie? Po pár stretnutiach s dobrým priateľom a terajším spoločníkom som vypracoval stratégiu od výberu vhodných priestorov cez plánovanie stavebných úprav až po celkovú realizáciu prestavby. Samozrejme, že nechýbal ani marketingový plán, ktorý rátal so sortimentom vín od minimálne 15tich výrobcov.
Prvý augustový víkend, toho istého roku, sme s plným nasadením začali so stavebnými prácami. Po vyše 4 mesiacoch práce, hlavne vďaka intenzívnej podpore dobrých priateľov i majiteľa budovy, sa týždeň pred Vianocami dokončilo posledné upratovanie. Dátum otvorenia prvej špecializovanej predajne s vínom v Hlohovci, pod názvom Vínotéka Pod Urbánkom, padol na 23.12.2004. Možno sa niekomu bude zdať ten dátum, deň pred Vianocami, trochu samoúčelný, ale nie je. Dňom pred Vianocami, chcem započatím tradície predaja vysokokvalitných slovenských i zahraničných vín v Hlohovci, vzdať úctu rodičom. Ich láske a tolerancii ku všetkému čo sa nás v našom živote týkalo. A druhý dôvod? Kto by si nechal ujsť tú krásnu príležitosť, osláviť Vianoce a Silvestra v priestoroch novootvorenej, historicky prvej Vínotéky v Hlohovci?!
Na záver ozrejmenie názvu našej - a teraz už i Vašej - Vínotéky Pod Urbánkom. Celý Hlohovec, vrátane ľudí, domov, ulíc i všadeprítomných okolitých vinohradov sa nachádza pod Urbánkom. Je to vŕšok na ktorom je vystavaná kaplnka pre patróna všetkých vinárov a vinohradníkov - Sv.Urbana. Motív z historickej fotografie tejto pamiatky sme si zapožičali aj pre naše firemné logo a verím, že nikdy nebudeme konať tak, aby sa Sv. Urban za nás musel hanbiť.
Prajem Vám príjemné chvíle strávené výberom vínka v našej predajni i na riadených alebo tematických ochutnávkach, ktoré pre Vás organizujeme.
Vínko pite len Na Zdravie, nech každý neduh od neho zhrdzavie.

Michal Kálman
Fotogaléria k článku

301964