Deň Vínnych pivníc v Trnave - 06.11.2010

Foto

Prvá novembrová sobota v tomto roku sa niesla nie len v znamení netypicky teplého až krásneho jesenného počasia, ale aj v znamení  8-ho ročníka podujatia „Deň Vínnych pivníc v Trnave“.
Ako som sa už zmienil, počasie bolo určite najvydarenejšie zo všetkých ročníkov ktoré som absolvoval. Prispelo to k veľmi pohodovej atmosfére a bolo to badať aj v uliciach, kde sa návštevníci bez náhlenia, v družných debatách, nie len o vínku, presúvali od 1vej až po 31vú zastávku. Tento ročník vystavovalo rekordných 41vystavovateľov, prevažne z Malokarpatskej oblasti, ale bola zastúpená aj Južnoslovenská a Tokaj vyslal tiež dve vinárstva. Naozaj veľmi slušná porcia, ktorá sa ani pri najväčšej snahe nedala jedincovi celá zjesť resp. vypiťJ!
Vytipoval som si 15 zastávok a po výdatnom obede sme sa s priateľkou, zostava 2ks, odhodlali začať.
Prvé dúšky vína sme dostali naliate od Hlohovčana Mariána Spevára, ktorý po nemalých úspechoch na rôznych Slovenských výstavách a Fraštackom Putovaní za vínom, prijal pozvanie aj do TT. Nesklamal a predviedol neveľkú, ale veľmi pekne zladenú kolekciu vín. Veltlínske zelené a Sauvignon obe VzH z r.2009 nasadili vysokú latku ostatným vzorkám a mladý Irsai Oliver a ružové Zweigeltrebe 2010 naladili tóninu v akej sa niesli aj ostatné vína z r.2010 u ostatných vystavovateľov.
Nováčik v Slovenskej vínnej scéne Víno Dious z Horných Orešian predstavili skoro kompletnú, premiérovú kolekciu vín. Vydarené vínka moderného štýlu s perspektívou ďalšieho vyzrievania. Rulanské Biele VzH 2009 polosuché si svojím mohutným ovocným prejavom, titul najvyššie hodnoteného vína NSV SR vo svojej kategórii, rozhodne zaslúži.
JM Vinárstvo Doľany opäť predstavili Rulandské šedé v ružovej podobe. Je to príjemne nasládle, ovocné troška mladícky „rastlinné“ ako sa na 2010nu patríJ.
Vinanzu som si prelúskol skoro celú ponuku, čo činilo 13vzoriek a z nich ma najviac zaujala bobuľová sladučká Pálava r.2009, makovo ovocný Alibernet ak.2009 a Chardonnay 2008 z rady Gold, ktoré podľa mňa viac chutilo ako Rulandsé biele, ale však je to v rodineJ.
Aj BIO vína mali zastúpenie a Róbert Kušický predstavil kolekciu od dvoch kuvéčiek pod názvom „Kvet“ B kamenný+Č modrý, až po pekne uhladený polosuchý Ruland biely 2007 a decentne aromatický a krásne odrodový Tramín červený r.2008. Červené Rulandské modré 2007 a Cabernet Sauvignon 2008 dýchali čistou ovocnosťou s náznakom vyzrievania v dubovom dreve. Pekné čisté vína. Škoda len, že zákazník nevie oceniť ich kvalitu za mierne vyššiu cenuL.
Tokaj&Co. Predstavili skoro kompletný sortiment, čo sa na podujatiach tohto druhu, často nevidí. Exkurzia od ľahučkých odrodových a značkových vín až po putňové výbery vrátane esencie! No parádaJ!
Pán Masaryk nesklamal Miliou z r. 2009, sladučkou Pálavou VzH r.2009 a už osvedčeným kuvéčkom ENEM.
U Chudých ma už tradične pri vstupe do nádvoria udrel do nosa gulášový buket, ale tento rok som odolal a nemusel som trpieť s opáleným jazykom ako minulý rokJ. Z vín ktoré som u nich prechutnal ma dostali hlavne voňavá Aromína r.2009 a intršpecifická Malverína. Dornfelder barrique bol čerstvo nafľašovaný, tak si naň ešte zopár mesiacov počkám, nech nerobím predčasné súdy.
Vínka od pána Trnovca z Nitry sa mi javili ako jedna z najkompaktnejších expozícií. Počínajúc suchým Rizlingom Vlašským cez Tramínček, Alibernet, Frankovku a končiac Rulandovým bobulákom r. 2006 (perfektná kondícia) a laďákom r.2008
Záver podobne ako úvod patril Hlohovčanovi tentokrát Vladovi Záleskému. Čisté odrodové vína. Slamová Frankovka z r.2007 zaujala viac vysokým extraktom ako prílišnými zvyškovými cukrami, ako sa bežne nosí. Cabernet Sauvignon Reserva z toho istého ročníka pôsobí stále mlado, sviežo, ovocne a jeho potnciál zrenia určite ešte prekvapíJ
Dalo by sa napísať veľa slov i viet na túto tému, ale radšej by som pri dobrom vínku debatovalJ.
Akciu hodnotím ako veľmi vydarenú a až na pár anglicky hovoriacich, otravných spiťákov, bolo všetko bez tlačeníc a stresu.
Donazdravia na najbližšej vinárskej akciiJ

Text + foto: M.Kálman


Fotogaléria k článku

297139