Pezinské Vínne Pivnice (14.2.2009)

Foto

Prednedávnom avizované podujatie s názvom Pezinské Vínne Pivnice, ktorého 1. ročník zorganizovalo občianske združenie Museum Vinorium, v nás návštevníkoch zanechalo veľmi pekné dojmy a tak prinášame niekoľko našich postrehov z jeho priebehu.
Krásne Pezinské pivnice svedčia o dávnej sláve a vyhlásenej kvalite vín spod Malých Karpát. Našťastie sa toto zachovalo až do dnes a my si môžeme vychutnať pôžitok z kombinácie umu, zručnosti majstrov architektov a stavebníkov z dávnej minulosti a poctivej a náročnej práce vinárov zo súčasnosti.
Pezinok celkom dobre poznám, ale i tak bol veľmi kvalitne a prehľadne vypracovaný Sprievodca Degustátora, ktorý bol verným pomocníkom pri vyhľadávaní prezentačných priestorov. Bolo ich vedno až 24, takže nebolo v našich silách podporiť svojou návštevou všetky, ale tie čo sme absolvovali nás nesklamali a vína v nich boli prezentované na vysokej profesionálnej úrovni. Vinári sa pochlapili a vybrali kolekcie vín veľmi vysokej kvality.
Vypichnem z nich len niekoľko. Strávil by som tým veľmi veľa času a niečo musím nechať aj na Vás.
K p. Matyšákovi som sa prepracoval po strastiplnej turistickej výprave v mrazivom a veternom počasí. Vyplatilo sa! Veľmi vydarená kolekcia ktorej z môjho pohľadu kraľovala Pálava nz 2008 a z červených to bola Nitra reserva 2006.
Janoušek prezentoval na dvoch miestach. Dobrý nápad sa cení a kto ochutnal jeho vínka v centre určite neodolal a navštívil aj výrobu na Drevárskej. Tu ma zaujali dva veľmi pekne fľašovo nazreté polosladké Výbery z Hrozna r.2006 a to Veltlínske zelené a Rizling vlašský. S Zweigeltami to u Janoušeka vedia a akostný 2006 i neskorý zber 2007 sa minimálne rovnajú mnohým Rakúskym, ktoré som mal možnosť ochutnať.
Martin Pomfy nevystavoval veľa vzoriek, ale všetky boli výborné. Najviac ma zaujalo Rulandské Šedé VzH 2008, ale len o krôčik oproti ostatným vzorkám. Fakt výborné vínka. Myslím, že i tento rok sa budú fľaše od MAVINu zdobiť zlatom.
V pivnici Radničnej vínotéky predstavil pekné prevažne biele vínka Peter Ratúzsky a Vinkor obaja z Vinosadov. Som zvedavý či sa do tretice potvrdí zlaté ťaženie Vršekových Veltlínov. Chardonnay nz 08 už Zlatú chytilo v Budmericiach.
Veľmi dobrá atmosféra vládla aj u Ludvika na Tehelnej. Žofiakovci tento rok „vsadili“ na jemný zvyškový cukor a ich Irsai Oliver i Devín v polosuchom prevedení budú určite vyhľadávanými pre svoju ľahkosť, aromatiku a decentnú nasládlosť. Nechýbal ani ľadový Veltlínček r.2006. Toto vínko sa stále pekne vyvíja. Bodkou na záver bola Pálava r.1992. Vínko je to veľmi ušľachtilé, nazreté a stále ešte živé, samozrejme prihliadnuc k jeho takmer 17-tinám.
Na úplne druhom konci Pezinku sme navštívili poslednú prevádzku a to Vinohrdníctvo - Vinárstvo Skovajsa. Svieže Silvánske zelené, Rizling Vlašský i Rulandské Biele od tohto Pezinského vinára a vinohradníka potvrdili svoju dobrú povesť a z rúk veľmi sympatickej a príjemne usmiatej pani Skovajsovej chutili dvojnásobne.
Podujatiu nič nechýbalo, možno zopár °C smerom hore. Najbližšie sa na akciu tohto druhu chystáme do Modry a potom 02.Mája k nám do Hlohovca i keď Fraštacké Putovanie za Vínom je pre mňa viac práca ako zábava. Preto som veľmi rád, že do kalendára pribudlo aj toto Pezinské Vínno Pivničné a verím, že aj budúcoročné podujatie.
Text + foto: M.K.


Fotogaléria k článku

301933