Deň Vínnych Pivníc v Trnave (08. 11. 2008)

Foto

Už VI. ročník, tohoto veľmi obľúbeného vinárskeho podujatia, je za nami a tak ako všetky predchádzajúce ročníky sa bez nás nemohol zaobísť.
Tentokrát pre vínomilcov organizátori, Mesto Trnava a VINCECH – Trnavský Spolok Priateľov Vína, pripravili až 25 prezentačných priestorov a vic ako 30 vystavovateľov. Všetky priestory boli pivničné a potvrdzovali názov podujatia. Trnava má, čo sa týka pivníc v starom centre mesta, i v tom širšom, neuveriteľné možnosti. Sám viem o ďalších 5tich vhodných pivničných priestoroch a o koľkých ešte neviem.
Atmosféru trochu kazil, takmer nepretržitý, dážď. Všetci sa tlačili v pivniciach a čas presunu skracovali na možné minimum. Málokto navštívil všetky pivnice. Nie len kôli počasiu, ale aj pre množstvo vystavovateľov s nespočetným množstvom vzoriek kvalitného vína. To by trebalo aspoň 12 hodín s prestávkami a to by bolo naozaj veľmi náročné ako pre organizátora tak pre vinárov.
Víno je skvelý nápoj, ale obsahuje alkohol a ten ako vieme dokáže z ľudí „vykúzliť“ všeličo. Od oduševneného povznesenia, dobrej veselej nálady až po melancholiu a žiaľ mnohokrát i aroganciu a agresivitu. Stará známa pravda, „V najlepšom treba skončiť“, na takýchto podujatiach platí minimálne dvakrát. Žiaľ tomuto sa nedá nijako predísť, ale dáva to priestor na kritiku podujatia, z radov tzv. Abstinentov a hlavne abstinujúcich Alkoholikov. Po Fraštackom Putovaní sa do nás, organizátorov, pustili ako osy.
V skratke k vínkam a vinárom ktorí ma najviac zaujali.
Tradičné úvodné zavínenie pohárov sme absolvovali v Dobrom pocite u Pala Šulana. Slušný Ruland šedý a Tramínček dobre naladili chuťové poháriky. V pivn. Č.1 Radničný dvor sme našli jeden z najlepších Cabernetov a to z produkcie Pivnice Záleský. Veľmi dobre zapracovaný Barique podporený krásnou ovocnosťou a nádejným zrecím potenciálom. Pán Vršek z Vinosadov nám predviedol, okrem veľmi úspešných 2007ičiek, aj vzorky vín r. 2008. Ich parfémová intenzívna, mladistvá aróma a pikantná svieža ovocnosť predpovedá ďalšiu vydarenú kolekciu vín tohto mladého vinárstva. (Vinkor) Pán Alojz Masaryk už tradične nesklamal a jeho vínka vynikali odrodovou čistotou v arome i chuti. Pekné vínka. Z vinárstiev ktoré som chutnal v premiére ma príjemne prekvapilo Vinárstvo Vinotop Karkó z Búča . Ich červené vína svojim charakterom mierili podstatne južnejšie ako sme u slovenkých červených zvyknutí. Syrah mi veľmi pripomínal víno z južného francúzska v oblasti Languedoc.
Verím, že sa nespomenutí vinári neurazia, ale lepšie je zažiť ako len o tom čítať. Dúfam, že aj tento môj reportážny príspevok bude motivačný pre čo najväčší počet vínomilcov tešiacich sa na budúcoročné Fraštacké Putovanie za Vínom. Už ho chystáme a predpokladaný termín je 2. máj 2009. Dovtedy sa určite ešte neraz stretneme pri pohári dobrého vínka.
M.K.

Fotogaléria k článku

301947