“Ružové potešenie“ - nie len na leto

Foto

Milé priateľky i priatelia kvalitných vín. Pred niekoľkými dňami som mal to šťastie uloviť pekného Zubáča. Ako kulinárovi mi nebolo viac treba a zopár kúskov, tohto vysoko kvalitného rybieho mäska, som ihneď pripravil. Jednoduchá príprava, nasoliť, pokvapkať citrónovou šťavou, obaliť v múke a vysmažiť na masle, necháva veľký priestor pre vyniknutie prírodnej lahodnej arómy a chute tejto „vraj našej najchutnejšej“ ryby. K tomu jemný šalát zo sezónnej zeleniny a samozrejme vínko.
Prvá voľba padla na Sauvignon, ale nakoniec som stavil na „ružové potešenie“.
V novembri, pri ochutnávke Beaujolais Nouveau 2007, ma celkom oslovila raritka od firmy Domaine Ruet a to „Beaujolais Rosé“. Už aj tak dosť ľahký štýl odrody Gamay pretavil tento výrobca do sviežej svetlo ružovej podoby. Po vyše pol roku vínko trochu pribralo na farbe a tá nekonečná zvedavosť, čo sa momentálne skrýva pod zátkou ?, ma nekompromisne posunula k jeho otvoreniu, ochutnaniu a následnej kombinácii s jedlom.
Farba sa zmenila z pôvodnej bledučko ružovej iskrivej na rozvážnejšiu ružovú s oranžovým nádychom.
Vôňa, pôvodne ľahká čerešňovo kvetová jemne minerálna sa zintenzívnila a ovocia v nej pribudlo. Jemná malina dotvorila a uhladila celkový dojem, ale dáva jasne najavo, že ďalej to už smerom hore nepôjde.
Vínko chutí stále sviežo, ovocne akurát vypadli pichľavé bublinky a z pozadia vystúpila nasládlosť a takmer nepostrehnuteľná trieslovinka. Tá chuťový vnem predĺžila pekne okorenila.
Kombinácia s rybou v tejto úprave sa ukázala v dobrom svetle. Aróma sa pekne prelínala so sviežosťou čerstvej zeleniny s olivovým olejom. Šťavnatá minerálne ovocná chuť vínka pekne zvýraznila jemnú až zamatovú chuť Zubáčika.
Týmto krátkym článkom reagujem na reklamnú kampaň mnohých výrobcov vína, ktorý prezentujú ružové vína ako „Letné pitie“. Rosé sú výborné a osviežia mnohé posedenia počas Letných večerov presne tak isto ako biele vínka a červené nevynímajúc. Najdôležitejšie na tom podľa mňa je s kým, kde a pri akej príležitosti.
Prajem Vám krásne chvíle, nie len pri ružových vínkach a nie len v Lete.
Michal Kálman


Fotogaléria k článku

297140