Navštívili sme Národný salón vín Slovenskej republiky 2007

Foto

Po „prepásnutom“ prvom ročníku expozície Národného salónu vín Slovenskej republiky (NSVSR) 2006 som sa konečne prehliadky toho „NAJ“ zo slovenských viníc zúčastnil. Využil som možnosť, ktorú mi ponúkli moji priatelia a spolučlenovia Trnavského Vincechu a pridal som sa k nim na výlet za dobrým vínkom. Už stretnutie vo Vínotéke Dobrý Pocit nasvedčovalo, že bude dobrá nálada. Po zastávke v Ružindole, kde pristupoval Pali Šulan s dvoma „archívmi“ zo svojej produkcie sa to aj potvrdilo. Fantastický Ruland Biely bol veľmi dobrou kalibráciou na všetky vnemy.
Jedna spoločná fotografia pred vchodom a už sme klesali po schodišti do recepčných priestorov kde sa nás ujal p. Polák a previedol nás historicko – náučnou časťou expozície. Z krásnych starých sudov, dekorovaných drevorezbou, dýchala na každom kroku história a hlavne kus poctivej a svedomitej práce, ktorá vinárstvo sprevádza až po dnes.
A keď sme pri tej ťažkej práci, už vieme prečo je to vínko také dobré a prečo nám krok podvedome zrýchľuje a smeruje k degustačnej časti.
Vínka sú pekne nainštalované na sudoch v poradí ako sa pri ochutnávke patrí. Na môj vkus a hlavne zrak, trochu málo svetla čo ma donútilo odložiť katalóg do tašky a chutnať bez sprievodných informácií. Ja by som doporučil označiť vzorky vína číselne v expozícii i v katalógu. Podstatne to zjednoduší orientáciu. Zopár vín už z expozície nenávratne vypadlo a mnohé z tých ktoré zostali som už niekoľko krát chutnal. Z týchto dôvodov mi ten 1,5 hodinový degustačný program postačoval. Inak neviem neviem.
Len tak v skratke ku tým vínam ktoré ma najviac zaujali.
Z bielych suchých to bolo Chardonnay neskorý zber r.2006 od Vinohradníctvo a Vinárstvo Skovajsa s vôňou banánov a prezretej žltej dyne. Ešte mi nedá nespomenúť, podľa mňa, najlepší zo salónových Tramínov. Vyrobil ho Ladislav Trnovec z Nitry a za takúto vernú vôňu ruží sa nemusí hanbiť ani v Alsasku.
Biele so zvyškovým cukrom, keď nerátam Tokajské výbery, boli s 34 vínami v jasnej presile oproti „sucháčom“ (20). Bol taký ročník tak nech. Ochutnáme harmóniu vyššieho cukru so sviežou kyselinkou. V tejto karegórii to u mňa vyhrala Pálava, bobuľový výber, r.2006, polosladké od pána Masaryka zo Skalice a Sauvignon, hrozienkový výber, r.2006, sladké od pána Trnovca z Nitry. Každé trošku z „iného súdka“, ale obe s noblesnou eleganciou a harmóniou v aróme i chuti. Obe vínka máme v predaji a pri týchto riadkoch na mňa nedočkavo hľadia zo svojich sklenných väzení v ktorých nie sú za trest, ale aby prežili do tej správnej chvíle vyslobodenia.
Ružové vínka zastupovala už len jedna vzorka a to Frankovka modrá, ružová, neskorý zber od pána Matyšáka. Delikátne jahodovo ovocné vo vôni i chuti.
Červené vína som začal Svätovavrineckým, neskorý zber, r.2005 od Agro-Movino Veľký Krtíš. Krásne nazretý „Vavrinec“ s jemnejúcimi tanínmi a ovocne čokoládovým prejavom. V Krtíši to s červenými vedia, ale vieme to aj u nás v Hlohovci a Dornfelder r.2006 od Food Farm „Golguz“ Hlohovec potvrdil nesporný potenciál miestnych vinohradov a samozrejme i vinohradníkov. Bez nich to akosi nejde.
Bodkou za ochutnávkou bol skvost v podobe 5 putňového výberu od Tokajského výrobcu Tokaj & Co.,s.r.o. z Malej Tŕne. Vyššie výbery už žiaľ vypili, určite nadšení, návštevníci pred nami. Nekonečne dlhá medovo korenistá, ušľachtilá dochuť ma sprevádzala až k vozidlu a zrušil ju až prvý dúšok 7ročného Rulandu „na cestu“.
Mimochodom i ten bol výborný a v prekvapivej kondícii.
Cestou z tejto klenotnice Slovenského vinárstva nás čakalo prekvapenie v podobe návštevy novovybudovanej klenbovej pivnice v Budmericiach u pána Moravčíka. (viď foto) Do detailu prepracovaná degustačná miestnosť s krbom a vedľajšia archívna pivnica nás mnohých veľmi príjemne prekvapila. A k tomu riadená degustácia niekoľkých vín z produkcie majiteľa, no paráda. Veľmi pekné Veltlínske červené skoré. Ďakujem!
Záverom chcem poďakovať celému Vincechu , zvlášť Darinke za jej všadeprítomný krásny úsmev, za jednu zo skvelých akcií ktoré organizujú počas celého roka.
NA ZDRAVIE PRI DOBROM VÍNKU - napríklad v Hlohovci na 2. ročníku podujatia „Fraštacké Putovanie Za vínom.
M.K.


Fotogaléria k článku

301967