Deň Modranských pivníc, 5. ročník – 12. apríla 2008

Ešte celkom nedávno sme sa lúčili s útulnými, Modranskými pivnicami a už v nich koštujeme zas. Tento krát nám termín podujatia podišiel kúsok oproti a v Modre sme po cca 10tich mesiacoch.

Počasie je o poznanie chladnejšie, ale pri takýchto podujatiach to vôbec nevadí. Aj tak sa väčšinou zdržujeme vo vyrovnaných klimatických podmienkach pivníc.

Tento krát sa nás nazbieralo až 15, takže sme od Vínotéky odchádzali väčším vozidlom. Že by záujem o kvalitné vínko predsa len stúpal? Dúfajme, že áno!

Po príchode nám blonďavá „anjelik“ predala, samozrejme vopred zajednané, katalógy s degustačnými kalichmi a naše prvé kroky viedli k „Ludvikovi“ na aperitív, dobrý obed i digestív. Z vín ma tam najviac zaujal krásny, mladý iskrivý Sauvignon výber z hrozna 2007 a z červených Svätovavrinecké neskorý zber 2007 s peknou dochuťou po sušených slivkách. Už sa teším ako sa pekne uhladí a rozvinie vo fľaši. Posilnení a nakalibrovaní, na tak pekne rozmanité vínne chute, sme zvolili najvzdialenejšiu pivnicu a to priamo u pána Fedora Malíka. Neveľká pivnička pod domom je naplnená barikovými i klasickými sudmi a dýcha z nej pokoj a vôňa „Modranského“. Pán Profesor, žiaľ v čase našej návštevy nebol prítomný, ale jeho synovia sa o nás postarali ako sa patrí a naliali Silvánskeho zeleného i červeného, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Vlašák. Slušné vínka na pitie len tak pre radosť. Širokým oblúkom sme sa vrátili do centra a skočili sme na to zozadu. Vo Vínotéke Zlatý strapec hosťoval Joslik- Marek Jakubec. Asi najkrajšia Pesecká Leánka bola práve tu. Škoda, že sa tento ročník nezúčastnil pán Dudo.. Ten to tiež s Feteascou vie. U Rudisa, v domáckej atmosfére sme sa moc vínami nenadchli. Snáď nabudúce. To sme už len na skok k „Richtárovi“ a už tradične k sektom od p. Hacaja, ktoré vždy osviežia. Tento krát nás však zaujal tichý, polosuchý Sauvignon vzh 2007. Vážne ohrozená prvá priečka u Ludvika. Takmer všetci sme si po fľaške kúpili. Takmer, pretože sa niektorým už neušlo. Vypredaný. V pivnici Spolku Vincúr nás zaskočili nalievaním z džbánov, ale keby aspoň dobrého. Oxidácia vysoké prchavky, už len šalátik a „octíkom“ pokropiť. Rýchlo na vzduch a opraviť chute! Skúšame u Pradeda a opláca sa. Nehovorím, že Huterovci ponúkli zázrak, ale ich vína boli nezávadné a slamový Devín bol vynikajúci. K Ružekovcom sme sa museli predrať a nič sme neochutnali. Nalievali známym nejakú „vysokokvalitnú špecialitu“ a po našom „drzom“ poprosení či by neuliali aj nám sme dostali fundovanú odpoveď – TO JE PRE LEPŠÍCH ODBORNÍKOV. Tak sme urobili ako sa na neodborníkov patrí, stiahnuť chvost a dovidenia. Možno sa už neuvidíme. Na záver sme si nechali najväčšiu Mestskú pivnicu a z môjho pohľadu sa tu nachádzalo to najlepšie vínko z celého dňa. Víno Modra sa tento rok moc nepochlapili, ale Jozef Kmeťo a Ing. Marián Bočko túto pivnicu obhájili. Kmeťovci bodovali asi najlepšími červenými vínami a fantastickým Muškátikom. Bočkovci kvalitatívne najvyrovnanejšou paletou vín.

Pred tým ako sa rozlúčim a uzavriem tento článok, sa chcem poďakovať organizátorom i všetkým vinárom za skvelú vinársku akciu a za nekonečné úsilie niečo pre ľudí robiť a stále čo to vylepšovať.

Zvlášť patrí poďakovanie, podľa môjho názoru, najlepším vystavovateľom tohoto ročníka a to: Ľudovítovi Žofiakovi, Jozefovi Kmeťovi a Ing. Mariánovi Bočkovi.
M.K.

301968