Navštívili sme Deň Modranských pivníc – IV. ročník (16. jún 2007)

Foto

Tento rok, ako aj ten predošlý, sme sa so svojimi priateľmi i zákazníkmi, rozhodli podporiť našou účasťou skvelú vinársku akciu, ktorá nás ani tento krát nesklamala.

Do Modry sme dorazili tesne po 13tej. Po „nafasovaní“ degustačných pohárikov a katalógu sme boli dekorovaní štýlovým keramickým príveskom s logom podujatia. Počasie vyšlo tak na úpal, takže hor sa do chládočku Modranských pivníc.

Najbližšia bola č.4- Spolok Vincúr, mimochodom hlavný organizátor podujatia. Vínka z Vinárskeho združenia- Štiglic a Vinárstva Jakubec síce neboli žiadni šampióni, ale potešili svojou čistou a sviežou, Malokarparskou povahou. Poháriky v ruke i v ústach máme „zavínené“ a ide sa do pivnice č.9. Pivnica U dvoch studničiek okrem majiteľa Michala Petríka pritúlila i Ing. Miroslava Duda – VMD. Skvelý vinár – skvelé vínka. Kolekcia vín počínajúc mladou sviežou VČS –kou, pokračujúc zaujímavým Silvánskym zeleným- Barrique a končiac pekným akostným Cabernetom Sauvignonom i Svätovavrineckým- Barrique, postavila latku kvality poriadne vysoko. No uvidíme čo nám „navarili“ vo Vinárni U Ludvika č.8. Navarili dobre. Gulášik tak na striebornú, ale vínka sa blyšťali medailami „všeho druhu“. Úspešné medailové ťaženie sa potvrdilo. I keď sa vystavovalo tento krát vonku na nádvorí. vínka boli starostlivo vychladené a ponuka zahrňovala i tie najúspešnejšie vínka. Dve veľmi dobré expozície za sebou, to dá zabrať. V Mestskej pivnici č.7 nás privítali hneď štyria vinári. J.& R. Ružekovci ponúkli zaujímavé vínka z odrôd Nitra, Dunaj, Neronet a dokonca i biovíno Rulandské Biele. Jozef Kmeťo nalial, okrem iného aj pekný Modranský „Vlašák“, korenistý Tramín a tmavo rubínový Cabernet Sauvignon. Pekné vínka. Vinárstvo Bočko nesklamali už tradične dobrým Modrým Portugalom, Dominou i Dornfelderom. 6tku sme len tak preleteli a nestihol som si spraviť ani poznámky. V novotu voňajúcej Pivnici U Pradeda č.5 vystavoval Ján Paták. Mňa osobne tieto vína nezaujali, ale fundovaný výklad p. Patáka to trochu vyvážil.„Poďme sa osviežiť bublinkami! Vo Vinohradníckom dome U Richtára ich určite nájdeme“. Takto niekto z nás smeroval pochod. A tie bublinky od Hacaja tam naozaj boli a aj osviežili. Najmä Rizling Rýnsky 2005 Brut. Svieže s pikantnou kyselinkou a jemným perlením. Bublinky prečistili jazýček a ten ocenil i kvalitu tichých vín. Chvíľka oddychu v peknom a príjemnom prostredí na nádvorí U Richtára pri pohári minerálky určite nikomu nezaškodí. Predsa sa už niečo ochutnalo a to teplo! Tu na nádvorí sa chystal aj koncertný sprievodný program. Muzikanti ladia nástroje a aparatúru a my pomaly finišujeme k pivniciam č.1- Pivnica Rudis a č.2- Vinohradnícka spoločnosť Modra. U Rudisa kraľovali jednoznačne oba Rizlingy Rýnske a príjemné posedenie pri chutnej pomazánke s čerstvým chlebíkom. Víno Modra, popri vystavených umeleckých artefaktoch s vinárskou tematikou, predviedli kolekciu vín z ročníkov 2003, 2005 a 2006. Krásny suchý Devín r.2006 s jemnou elegantnou aromatikou, Cabernet Sauvignon r.2005 s krásnou farbou a ovocnou vôňou i chuťou a Tramín Červený r.2003 so zlatistými odleskami a vyzretou odrodovou arómou. To boli moje kone v tejto pivnici.

Celá akcia sa niesla vo výbornej atmosfére. V spoločnosti skvelých ľudí, ktorí pre nás to dobré vínko robia i tých čo ho prišli ochutnať tak ako my, sa cítite skvele a uvoľnene. Určite bol aj toto jeden zo zámerov usporiadateľov a preto im i touto cestou Ďakujeme a ak nám to „vydá“, veľmi radi podporíme svojou účasťou i budúci ročník.

Do videnia, možno i o rok v Modre!

M. K.Fotogaléria k článku

297163